Jak walczyć ze smogiem w domu?

Smog w domi - co zrobić

Świadomość ekologiczna społeczeństwa, także w Polsce, wzrasta z roku na rok. Tematy dotyczące globalnego ocieplenia, wycinania lasów czy walki o przetrwanie zagrożonych gatunków są już bliskie większości z nas. Nie mniej palącym tematem jest kwestia zanieczyszczenia powietrza. Każda prognoza pogody informuje nas o jakości powietrza, nie mówiąc już o licznych aplikacjach czy miejskich tablicach informacyjnych. 

W jaki sposób powstaje smog?

Czym w ogóle jest smog i jak działa na zdrowie? Smog w Polsce powstaje głównie w wyniku mieszania się powietrza z produktami tzw. “niskiej emisji”. “Niska emisja” to nic innego jak spaliny, pochodzące w większości z pieców i kotłów na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Sytuację pogarsza wykorzystywanie do ogrzewania węgla niespełniającego norm emisji spalin, a często nawet śmieci. Smog składa się głównie ze szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych takich jak pyły zawieszone, wodorotlenki, tlenki azotu i siarki. 

 

Jak smog działa na zdrowie?

Nawet krótkotrwały kontakt ze smogiem wpływa negatywnie na organizm człowieka. Zanieczyszczenie powietrza może powodować ogólne zmęczenie, zmniejszoną tolerancję na wysiłek fizyczny, zapalenia spojówek, krtani i tchawicy, a nawet łagodne zapalenie płuc.

 

Smog w Polsce

Według badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny zanieczyszczenie powietrza jest najważniejszym problemem środowiskowym w Polsce, a aż 85% badanych stref ma przekroczone dopuszczalne stężenie pyłów. Smog występuje najczęściej w dużych miastach i obszarach przemysłowych. W niechlubnym rankingu 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie polskie ośrodki miejskie zajmują aż 33 pozycje!

 

Czy smog przedostaje się do domu? 

Smog przedostaje się również do domów i mieszkań. Zanieczyszczenia pojawiają się nie tylko zimą, kiedy smog jest największy, ale także w pozostałe pory roku do naszych domów dostają się szkodliwe substancje będące produktami procesów przemysłowych, energetycznych i funkcjonowania transportu. 

 

Co możemy zrobić ze smogiem w domu?

Dla dobrego zdrowia nas i naszych bliskich należy walczyć ze smogiem w naszych domach (i nie tylko!). W okresie wzmożonego zanieczyszczenia powietrza nie otwierajmy okien na długo. Lepiej jest wietrzyć mieszkanie w godzinach porannych, ponieważ wieczorami, po zachodzie słońca, smog na zewnątrz jest dużo większy. Wynika to głównie z powodu zjawiska inwersji, która zatrzymuje zanieczyszczenia w najniższych warstwach atmosfery. 

 

Należy też regularnie sprzątać dom lub mieszkanie. Na dobrą jakość powietrza wpływa też obecność niektórych roślin doniczkowych, trzeba jednak pamiętać, że część z nich może być źródłem alergenów (min. pleśni).

 

Odpowiednia wentylacja i szczelne okna a smog w domu

Bardzo ważnym aspektem walki ze smogiem w pomieszczeniach jest prawidłowo działająca wentylacja. W nowoczesnym budownictwie często już zamontowana jest wentylacja mechaniczna z filtrami antysmogowymi. Jeśli nie dysponujemy takim rozwiązaniem, w naszym domu czy mieszkaniu możemy samodzielnie zamontować filtry lub skontaktować się ze spółdzielnią, by takie filtry założono.

 

Smog może też przenikać do pomieszczeń przez nieszczelne uszczelki w oknach czy drzwiach. Co kilka lat należy więc wymienić wszystkie uszczelki, a nawet zamontować dodatkowe. Nie jest to duży koszt, a zmiana jakości powietrza w mieszkaniu czy domu może być ogromna.

 

Oczyszczacze powietrza, a smog

Najbardziej pewną metodą jest natomiast zakup oczyszczacza powietrza. Oczyszczacze neutralizują smog i inne szkodliwe substancje, walczą też z bakteriami i wirusami. Odpowiednie urządzenie zadba o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. 

 

Dostępnych jest wiele typów i modeli oczyszczaczy. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na zakres powierzchni, w jakiej działa urządzenie, a także na inne funkcje, takie jak wbudowany czujnik jakości powietrza, możliwość pracy w trybie cichym czy dostosowanie do potrzeb alergików.
 

Jak walczyć ze smogiem

Oczywiście, wszystkie powyższe rozwiązania mają na celu zniwelowanie szkodliwych skutków powstałego już smogu. Bardzo ważne jest jednak zapobieganie jego powstawaniu w ogóle. Wiele stowarzyszeń i fundacji czy włodarzy miast wdraża w życie działania antysmogowe. Jednym z najważniejszych jest odpowiednia edukacja społeczeństwa. Każdy z nas może wziąć udział w tym procesie – wystarczy uświadamiać naszych najbliższych np. o szkodliwości palenia w piecach śmieciami czy nieodpowiednim paliwem grzewczym. Warto też, w miarę możliwości, ograniczyć korzystanie z samochodów prywatnych, przesiadając się na rower czy do komunikacji miejskiej. Dbajmy też o otaczającą nas zieleń. Właściciele domów wolnostojących mają ułatwione zadanie. Warto posadzić na działce drzewa nie tylko dlatego, że pełnią funkcję ozdobną, ale dla czystego powietrza wokół domu i dla planety też. 

 

blog_baner.jpg